Wiecie, że 73% Internautów pisze „z dużej litery”?
A oto fragment z Poradni językowej:
Szanowni Państwo. Razi mnie obecnie mówienie piszemy coś wielką literą. Nie może być dużą literą? Z mojej edukacji w szkole podstawowej, a było to około 30 lat temu, zapamiętałem właśnie to drugie określenie, którego teraz praktycznie w szkołach się nie używa. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Jedni wolą pisać dużą literą, inni wielką literą – to kwestia wyłącznie upodobań, żadnych zakazów ani nakazów tu nie ma. Trzeba tylko pamiętać, aby nie pisać z dużej (wielkiej) litery, gdyż wyrażenia te mają złą opinię w wydawnictwach poprawnościowych, mimo że ich frekwencja w tekstach jest duża. Ciekawe, że wydawnictwa normatywne akceptują rzadko spotykany wariant od dużej (wielkiej) litery. Zazwyczaj wyrażenie to spotykamy w innej funkcji, np. „Od dużej litery E w nazwie pochodzi właśnie nazwa serii: Big – E” (CKM).
— Mirosław Bańko
źródło: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=443
Również Słownik polsko@polski pisał na ten temat:
Wielu naszych korespondentów posłużyło się konstrukcjami z małej litery czy z dużej litery. Uchodzą one za składniowy rusycyzm (s małoj, s bolszoj bukwy). W zgodzie z normą języka polskiego są konstrukcje dużą, małą literą. Jak słyszę, niektórzy nauczyciele podobno żądają od uczniów wielkiej litery, tępiąc dużą. Ja jeszcze nigdy w życiu w odniesieniu do litery nie posłużyłem się określeniem wielka, bo jest ono dla mnie nacechowane emocjonalnie. Wielkie chłopisko, wielkie gmaszysko, wielkie kocisko, wielka zgrywa – proszę bardzo, ale wielka litera – kilkumilimetrowa?!! – Ona zawsze będzie dla mnie literą dużą! Za rusycyzm uchodzi też w literaturze poprawnościowej wyrażenie za wyjątkiem (za iskljuczenijem). Zgodne z normą jest połączenie z wyjątkiem – z przyimkiem z.
źródło: https://www.facebook.com/notes/s%C5%82ownik-polskopolski/z-ma%C5%82ej-litery-czy-z-du%C5%BCej-litery/655639397800120
Polski język – trudny język, a nie każdy musi być urodzonym polonistą. Nasz redaktor zajmuje się profesjonalną redakcją i korektą wszelkich tekstów, od krótkich notatek w Sieci po wielostronicowe prace naukowe. Licencjat? Praca doktorska? Forum? Blog? Napisz!
http://retoryka.net/redakcja-i-korekta-tekstow/